
Zelený čaj ľudstvo pozná viac ako 5 000 rokov, avšak do Európy sa dostal až v 17. storočí. Najviac sa ho vypije v Ázii, najmä v Číne a v Japonsku. Ide o nefermentované listy čajovníka čínskeho (Camellia sinensis (L.) Kuntze), ktoré sa po zbere prudko zohrievajú, čím sa zamedzí procesu fermentácie – oxidácie.
Ako tradičný rastlinný liek sa používajú celé alebo usušené lístky zeleného čaju, prípadne práškovaná forma (matcha). Obyčajne sa používa vo forme záparu (čaju), ale existuje aj vo forme tuhých liekových foriem, ako sú napríklad tablety či kapsuly a na trhu nájdete aj masť s extraktom zo zeleného čaju.
Obsahové látky
Najvýznamnejšie sú tzv. xantínové deriváty – kofeín, teofylín a teobromín. V kvalitnom zelenom čaji by sa malo nachádzať 2,5 až 6 % kofeínu. Ďalšie dôležité obsahové látky sú triesloviny, resp. katechíny, najmä epigalokatechíngalát (EGCG), ktoré tvoria 30 až 40 % podiel všetkých obsahových látok. Okrem nich v zelenom čaji nájdete aj flavonoidy, aminokyseliny, fenolové kyseliny, saponíny a polysacharidy.
Indikácie
Jedinou oficiálne schválenou indikáciou na použitie zeleného čaju je zmiernenie pocitu únavy a slabosti. Za účinné látky sa v tejto indikácii považuje kofeín a teofylín.
Masť s extraktom zo zeleného čaju sa používa na liečbu vonkajších bradavíc v oblasti genitálií a konečníka.
Dĺžka a spôsob užívania
Na zmiernenie pocitu únavy a slabosti sa používa 1,8 až 2,2 g zeleného čaju, ktoré sa zalejú 100 až 150 ml horúcej vody (najlepšie 80 °C) a nechajú sa lúhovať 3 až 10 minút. Po 3 minútach sa takmer úplne vylúhuje kofeín a s rastúcim časom lúhovania stúpa v nápoji obsah trieslovín. Čím dlhšie čaj lúhujete, tým viac sa ich uvoľní a tým pomalšie sa kofeín vstrebáva do krvného obehu. Spomaľuje sa tak nástup aj odznenie jeho účinku.
Takto pripravený zápar sa odporúča piť 3 až 5x denne. Pri práškovanej forme sa odporúča 390 mg 3x denne (maximálne však 5x denne).
Z jednej dávky sa dá pripraviť viacero nálevov. S každým ďalším nálevom sa odporúča zvýšiť teplotu vody a predĺžiť čas lúhovania.
Ak symptómy pretrvávajú napriek pitiu zeleného čaju dlhšie ako 1 týždeň, alebo sa ešte zhoršia, odporúča sa vyhľadať lekára, nakoľko za chronickou únavou sa môže skrývať množstvo ochorení.
Zelený čaj nie je vhodné piť pred spaním, nakoľko kofeín môže vyvolať poruchy spánku.
Pri vonkajšom použití sa odporúča 250 mg (asi 0,5 cm masti) 3x denne natierať na postihnuté miesta.

Kontraindikácie
Zelenému čaju by ste sa mali vyhnúť pri precitlivenosti na aktívne zložky, najmä na kofeín. Kvôli jeho obsahu nie je vhodný pre ľudí, ktorí trpia žalúdočnými alebo dvanástnikovými vredmi a ochoreniami srdcovo-cievneho systému ako vysoký krvný tlak a arytmie. Zvyšuje totiž mierne tlak krvi a tepovú frekvenciu.
Neodporúča sa tiež pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy (hypertyreóze), pretože jej prejavom je nespavosť a búšenie srdca a kofeín v zelenom čaji by tieto príznaky mohol zhoršiť. Rovnako by ste sa mu mali vyhnúť, pokiaľ trpíte poruchami spánku.
Liekové a iné interakcie
Zelený čaj by sa nemal kombinovať s liekmi na spanie a ukľudnenie, pretože znižuje ich účinok. Pri kombinácii s liekmi zo skupiny sympatomimetík (napr. salbutamol používaný v liečbe astmy) hrozí zvýšenie ich nežiaducich účinkov. Rovnako sa neodporúča ani kombinácia zeleného čaju a liekov na zníženie krvného tlaku (antihypertenzív).
Keďže triesloviny v zelenom čaji spomaľujú vstrebávanie liečiv do krvného obehu, žiadne lieky by ste nemali zeleným čajom zapíjať. Riskujete totiž, že nezaberú.
Metabolizmus kofeínu môžu spomaliť prípravky z echinacey a zvýšiť tak jeho účinky (aj tie nežiaduce) a jeho stimulačný účinok môže byť potencovaný tiež súbežným užívaním prípravkov zo ženšenu.
Tehotenstvo, dojčenie a užívanie u detí a mladistvých
Bezpečnosť užívania zeleného čaju počas tehotenstva a dojčenia nebola stanovená a kvôli chýbajúcim dátam o bezpečnosti sa jeho užívaniu v tomto období oficiálne odporúča vyhnúť.
Kvôli chýbajúcim údajom o bezpečnosti sa neodporúča ani užívanie deťmi a mladistvými do 18 rokov.
Kofeín prechádza aj cez placentu, aj do materského mlieka, u novorodencov môže vyvolať podráždenosť a poruchy spánku. Avšak, Európsky úrad pre bezpečnosť potravín stanovil 200 mg kofeínu ako bezpečnú dennú dávku pre tehotné a dojčiace matky. U zdravých detí a dospievajúcich je táto dávka stanovená na 3 mg na 1 kg hmotnosti dieťaťa. Pre takéto dávky neexistuje dôkaz o škodlivosti, keďže sa však posudzoval iba kofeín a nie zelený čaj ako taký, nemôžeme ho vyhlásiť za bezpečný.
Nežiaduce účinky a predávkovanie
Nie sú známe žiadne nežiaduce účinky vnútorného užívania zeleného čaju. Pri predávkovaní (užití viac ako 300 mg kofeínu alebo viac ako 5 šálok denne) môže dôjsť k nepokoju, trasu, podráždenosti a zvýšenej tepovej frekvencii. Príznakmi predávkovania sú tiež bolesti brucha a vracanie.
Pri vonkajšej aplikácii vo forme masti sa môžu vyskytnúť najmä lokálne reakcie ako začervenanie, vyrážka, svrbenie, pálenie, vredy, či opuch.
Ďalšie účinky zeleného čaju
V niektorých krajinách EU sa zelený čaj používa v dávke 1100 až 1950 mg denne vo forme tabliet ako podporný prostriedok na zníženie hmotnosti pri redukčnej diéte. Tento jeho efekt však zatiaľ nebol dostatočne vedecky preukázaný, preto nepatrí medzi oficiálne indikácie. Viaceré štúdie (najmä na zvieratách a bunkových kultúrach) naznačujú ďalšie prospešné účinky zeleného čaju – antioxidačný, protizápalový, zníženie hladiny celkového aj LDL („zlého“) cholesterolu, prevencia niektorých druhov rakoviny, nižšie riziko rozvoja cukrovky 2. typu a vysokého krvného tlaku, či prevencia zubného kazu vďaka antibakteriálnym účinkom. Na definitívne potvrdenie týchto účinkov u ľudí je však ešte potrebný ďalší výskum.
AUTORKA: Mgr. Michaela Barkociová, SAKHom
Vyštudovala som farmáciu na FaFUK v Bratislave a paralelne aj Slovenskú akadémiu klasickej homeopatie. Mojou vášňou je holistický pohľad na liečenie rôznych ochorení. Myslím si, že pre úspešné liečenie je potrebné ísť po príčine choroby a pozerať sa na organizmus ako na celok. Preto rada skúmam nielen to, čo ponúka konvenčná medicína, ale aj alternatívne a komplementárne metódy liečby. Venujem sa najmä homeopatii a fytoterapii (bylinkám) a pracujem na doktoráte (PhD) z oblasti výskumu liečivých rastlín. Bavia ma najmä špecifiká farmakoterapie, fytoterapie a homeopatie v období tehotenstva, pôrodu a dojčenia a momentálne som aj účastníčkou kurzu pre duly.