Som tehotná, čo na to tradičná čínska medicína?
fotografie: pixabay.com
Od počatia po pôrod vedie pomerne dlhá a spletitá cesta radosti, obáv a veľkého očakávania. No možno ju tiež charakterizovať ako jednu z najkrajších ciest do neznáma pre každú ženu a vlastne aj muža – otca. Na jej konci totiž prichádza k tomu najhlbšiemu stretnutiu duší, ktoré si počas deviatich mesiacov, vytvárali každodenný kontakt prostredníctvom dotykov a myšlienok. 

Ženy milujú svoje deti, ale samozrejme nesmieme zabúdať aj na oteckov, lebo bez nich by sa tento zázrak počatia neuskutočnil! Avšak akt pôrodu a donosenie plodu je v plnej miere závislé na žene. Preto je na mieste, že v momente, keď sa žena dozvie tú najšokujúcejšiu správu na svete (aj keď na ňu vytúžene čaká), obráti sa jej svet hore nohami. Zmenia sa priority, hodnotový rebríček na popredných pozíciách už nebude zastávať práca, ale všetko sa zrazu podriadi 10 cm veľkému živému stvoreniu v bruchu matky. Život v pôvodnom znení zastane a preorganizuje sa podľa potrieb dieťatka. A takto je to správne…

Existuje niekoľko dôležitých faktorov, ktoré podľa TCM, ovplyvňujú to ako budeme po narodení žiť. Nevynímajúc šťastie alebo nešťastie, vlastné správanie, a zároveň zdedené dispozície, ktoré dostávame do vienka od našich rodičov pri počatí. Je to takzvaná zdedená esencia – Jing (ťing). Táto životná (prenatálna) esencia sa už nikdy nemôže opätovne doplniť. Doplniť dokážeme len postnatálnu esenciu po pôrode a to vhodnou vyváženou stravou, dýchaním a dostatočným príjmom tekutín. Zjednodušene povedané vlastnou interakciou s prostredím v ktorom žijeme, alebo zdravým životným štýlom.

 
http://www.amanualofacupuncture.com

Chceme dieťa

V našich rukách  je to čo ovplyvniť môžeme. To ostatné je v rukách okrem spomínaných nebeských faktorov, v rukách našich rodičov. Suma sumárum, na počatie dieťaťa by sa mali budúci rodičia náležite pripraviť. 

Prvým krokom je priniesť dobrovoľné a zo srdca želané rozhodnutie oboch rodičov: „Prajeme si dieťa“. Sila vôle a odvaha priniesť toto úprimné želanie, je podľa TCM znakom silných Obličiek (veľké začiatočné písmeno poukazuje na orgán v zmysle čínskej medicíny, čiže zahŕňa aj iné pridružené orgány a tkanivá – obličky, semenníky, vaječníky, zmyslové orgány a iné). Celkovo tréning pevnej vôle a sebadisciplíny je spôsob, ktorým možno vedome posilniť svoje Obličky ako miesto kde je uložená naša životná esencia. 

Vzťah k partnerovi

Ďalším krokom je vzťah k partnerovi. Láskavosť a silná väzba muža k žene, predstavujú najlepší prostriedok k posilneniu Obličiek, čím sa opätovne zvyšuje potenciál úspešnosti počatia. Rovnaké naplnenie prináša samotný milostný akt partnerov, pokiaľ sa odohráva zo silnej náklonnosti oboch zúčastnených. Zdôrazňujem oboch partnerov preto, lebo v súčasnej spoločnosti nie je ojedinelým javom, že po dieťati túži len jeden rodič, pričom je to zväčša žena. A nie je nezvyčajné, že po ňom žena „túži“ len preto, lebo už má privysoký vek a už by sa „patrilo mať“ dieťa. Vtedy môžu nastať neželané komplikácie v počatí bábätka. Rovnako nežiadúca je aj nadmerná sexuálna aktivita hlavne v zimných mesiacoch roka, pretože sa oslabuje energia Obličiek zvlášť u mužov v pokročilejšom veku. Preto je ideálne „pracovať“ na dieťati v jarnom období lásky, keď všetko pučí, kvitne, lebo vtedy sú Obličky najsilnejšie. Pokiaľ však splodenie dieťaťa zastihne rodičov nepripravených, takzvané „prekvapivé počatie“, tak by sa mali aspoň sústrediť na čo najpokojnejšie prežitie obdobia očakávania nového potomka.

http://www.amanualofacupuncture.com
Tehotenské vzdelávanie – Taijiao

Pokiaľ ide o priority, a tými v tomto prípade sú zdravé dieťa a matka, tak tam sa bezprecedentne TCM a Západná kultúra zhodujú. V centre pozornosti stojí život dieťaťa a od neho sa odvíjajúce šťastie rodiny, ktorá ho priviedla na svet. V Číne dokonca existuje „tehotenské vzdelávanie“ – Taijiao, ktoré učí, ako kvalita života matky počas tehotenstva dokáže ovplyvniť život dieťaťa po narodení. Každý mesiac tehotenstva je pod nadvládou inej dráhy (prvý ovláda Pečeň, druhý Žlčník, tretí Srdce a podobne). V každom mesiaci má tehotná žena predpísaný súbor činností, ktoré by mala, alebo naopak nemala robiť a čoho by sa mala vyvarovať. Nie je tých povinností málo a je skutočne pomerne náročné dodržať všetky predpisy bez stresu a v pokoji. V súčasných, moderných životných podmienkach je dodržiavanie niektorých odporučení ako napríklad dívanie sa na krásne nefritové šperky v treťom mesiaci tehotenstva ozaj takmer nemožné. A preto zostávajú len na úrovni odporučení. Vzhľadom k tomu, že prioritou je psychická pohoda, duševná a emocionálna vyrovnanosť ako základ zdravého vývoja plodu, tak sa ženy snažia dodržiavať celých deväť mesiacov hlavne zásady zdravej životosprávy. Pravidelne cvičia, meditujú, relaxujú a počúvajú odporučenú hudbu, vhodnú pre lepší rozvoj kognitívnych a mentálnych funkcií u ešte nenarodeného dieťatka. Bežnou akupunktúrnou praxou je stimulácia bodu 9 na dráhe Obličiek – Zhúbin, nazývaný tiež „Happy Baby“ bod. Jeho stimulácia zabezpečuje narodenie krásneho, pokojného a zdravého dieťatka. A samozrejme slúži aj na upokojenie matky (prečisťuje neželané teplo).

Alfou a omegou celého správania, je vyhýbať sa stresu, jesť plnohodnotnú stravu a dostatočne oddychovať. Na tomto by mala byť súčinná celá rodina a blízke okolie budúcej matky. Duševná zraniteľnosť v prvých troch mesiacoch je v tomto období veľmi veľká, lebo žena je veľmi krehká a sama sa ešte prispôsobuje novej situácii. Preto potrebuje cítiť veľa lásky, nehy a pochopenia.

Výživa v tehotenstve –  Ekologicky pestované potraviny

Nutnosťou je prijímať vyváženú stravu, ako energeticky, tak nutrične. Všeobecné odporučenie znie: „Jedzte jedlá ktoré posilňujú a ochraňujú Stred (Žalúdok a Slezinu) a Obličky“. Z hľadiska TCM samozrejme berieme do úvahy širší rámec významu týchto Orgánov spolu s ich pridruženými tkanivami. Ideálne je konzumovanie tepelne upravenej zeleniny vhodne doplnenej varenými obilninami. Je ale treba dávať pozor na niekoľko vecí! Bežne pestovaná zelenina aj ovocie, často obsahuje významné množstvo zvyškových pesticídov. V dôsledku industrializácie môže tak zelenina, rovnako aj ovocie či strukoviny a iné potraviny, obsahovať podstatne menej životne dôležitých výživných látok (vitamíny, proteíny, minerály, stopové prvky). Skutočnosťou zostáva aj fakt, že ďalšími príčinami tohto javu sú znečistenie životného prostredia, vyčerpaná pôda alebo prešľachtenosť niektorých druhov a odrôd. Preto je dôležité dbať na konzumáciu ekologicky pestovaných potravín. Tie obsahujú väčšie percento antioxidantov a menšie množstvo zvyškov jedovatých kovov ako v bežne pestovaných potravinách.

dim-sum-5082653_640
Ako účinne posilniť Stred a Obličky?

Posilniť stred znamená posilniť element Zeme (Slezinu a Žalúdok). Tieto odporučenia platia rovnako pre všetkých, avšak pre ženy v očakávaní mnohonásobne viac. Mali by sa konzumovať ľahko stráviteľné a varené pokrmy pripravované zo zásob patriacich do skupiny neutrálnych alebo ľahko teplých potravín s prevládajúcou sladkou chuťou (nie čokoláda!). Všetky tieto požiadavky spĺňajú plnohodnotné obilniny, zelenina, strukoviny, mäso a ryby.  Napríklad proso hrá dôležitú úlohu v konzumácii obilnín. Je akousi pomyselnou „bránou“, ktorou sa prepracujeme postupne k prijímaniu aj iných menej často konzumovaných druhov ako sú pšenica, špalda alebo jačmeň. Harmonizačný účinok na Stred má aj kukurica, známa vo svojej mletej podobe ako polenta. Okrem nej nesmieme zabudnúť na rôzne druhy ryže (dlhozrnná, sladká, okrúhlozrnná). Hodí sa dobre k príprave raňajok, pričom sa s obľubou kombinuje s ovocím, sušenými plodmi alebo orieškami. Dobrou radou zostáva „používanie sezónnych druhov ovocia a zeleniny“ v pokrmoch.

Obličky sú veľmi špecifické práve v tom, že nedokážu byť v nadbytku. Tie musíme vhodne doplňovať a precízne sa o ne starať. Pokiaľ je niektorá zo zložiek Yin alebo Yang v nedostatku, je potreba tento fakt konzultovať s terapeutom TCM a nasadiť vhodnú bylinnú a akupunktúrnu liečbu. Ale vo všeobecnosti ak chceme stravou posilniť Yangovú polaritu Obličiek, tak je vhodné konzumovať potraviny neutrálneho charakteru skôr povahy teplej a určite sa vyvarovať studeným produktom priamo z chladničky, hlboko mrazeným potravinám, surovej strave a alkoholu! Pokiaľ ide Yinovú polaritu potrebujeme do jedálnička zaraďovať potraviny, ktoré dodávajú do organizmu „šťavu“. Sú to napríklad celozrnná ryža, jačmeň, pšenica, špalda, všetky druhy ovocia a zeleniny, malé množstvo morských rias, a vhodné bylinky (mäta alebo medovka).

Dobre mienených rád pre tehotné ženy sú nekonečné množstvá. Každá by si však mala vybrať sama, čo je pre ňu a jej dieťatko najlepšie. To sa dozvie pozorným načúvaním vlastnému vnútru, lebo tam už sú na to dvaja – matka a dieťatko. Každý z nich presne vie, čo, kedy a ako má robiť. No občas je dobré nechať sa inšpirovať napríklad aj tradičnou čínskou medicínou.

Literatúra

Barańska M. et al. (2014), Higher antioxidant level and lower cadmium concentrations and lower incidence of pesticide residues in organically grown crops, British Journal of Nutrition, 112(5), 794-811

Peter Deadman, Žijte dobře, žijte dlouho, (2018) TCM POINT s.r.o,, Police nad Metují

Barbara Temelie, Výživa podle pěti elementú pro matku a díte, (2020), Eugenika, Bratislava

Barbara Temelie, Výživa podle pěti elementú, (2017), Eugenika, Bratislava

Vladimír Ando, Klasická Čínska Medicína I, Svítaní, (2005)

Vladimír Ando, Klasická Čínska Medicína II, Svítaní, (2014)

Vladimír Ando, Klasická Čínska Medicína IV, Svítaní, (2014)

Vladimír Ando, Klasická Čínska Medicína V, Svítaní, (2011)

Peter Deadman, A Manual of Acupuncture: http://www.amanualofacupuncture.com 

 

AUTORKA:  PharmDr. Katarína Rendeková PhD.

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Po ukončení štúdia som pracovala istý čas v lekárni, no neustále mi tam chýbal ucelenejší pohľad na ochorenie a pacienta ako takého. Vrátila som sa späť na fakultu a urobila si doktorát (PhD) v oblasti výskumu liečivých rastlín. To bol len začiatok na mojej ceste k hľadaniu možných alternatív ku konvenčnej a zaužívanej terapii. V súčasnosti pôsobím na Katedre farmakognózie a botaniky ako odborná asistentka a okrem toho sa venujem štúdiu Tradičnej Čínskej Medicíny na TCM Inštitúte v Prahe pod vedením MUDr. Jozefa Luckého. V rámci náročného štúdia sa učím spoznávať a miešať individuálne bylinné zmesi presne podľa potrieb pacienta na základe dôkladnej diagnostiky ochorenia a stavu človeka. Súčasťou štúdia je tiež manipulácia s akupunktúrnou ihlou, čínska dietetika, náuka cvičenia Qi Gong, a v neposlednom rade aplikácia a správne používanie tuina masáží, bankovania alebo práce s moxou. Toto všetko sú nástroje čínskej medicíny, ktoré pomáhajú v liečbe pacienta ako celku.

V rámci svojej vedeckej činnosti sa snažím prepájať získané vedomosti z oblasti čínskej medicíny so skúsenosťami a poznatkami v oblasti moderných trendov vo výskume liečivých rastlín.

Som Tehotná – čo na to tradičná čínska medicína?

Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. viac informácií

Súbory cookies sú malé textové súbory, ktoré sa umiestnia vo vašom počítači alebo zariadení pri návšteve našej webovej stránky. Tým, že používame súbory cookies nedochádza k porušovaniu zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov, nakoľko ich používaním nezhromažďujeme osobné údaje a ani ich neposkytujeme sprostredkovateľom resp. tretím stranám. Každý užívateľ prezeraním tejto našej webovej stránky súhlasí s ich používaním a ukladaním do svojho prehliadača. O tejto skutočnosti ste upozornený pri návšteve našej webovej stránky a svoj súhlas prejavujete ďalším prezeraním našej webovej stránky. Ak užívateľ nesúhlasí s používaním súborov cookies, našu webovú stránku nenavštevuje alebo súbory cookies aktívne vymažte alebo zablokujte. Ak dôjde k odmietnutiu používania cookies, našu stránku budete môcť naďalej navštíviť, avšak niektoré funkcie nemusia fungovať správne. Súbory cookies sa ukladajú do počítača užívateľa, aby mu umožnili prístup k rôznym funkciám. Súbory cookies používame na zvýšenie efektivity Vašich návštev na našej webovej stránke. Súbory cookies používame na účely zapamätania predvolieb prehľadávania a to napríklad veľkosti textu, uprednostňovaného jazyka, predvolieb farieb atď. čo nám umožňuje jednoduchšie prechádzanie našou stránkou, a zhromažďovanie analytických informácií a to napríklad počtu návštevníkov na našej webovej stránke. Cookies nám umožňujú lepšie zhromažďovať informácie o používaní našej webovej stránky. V ich údajoch však v žiadnom prípade nezhromažďujeme vaše osobné údaje a informácie. Ukladá sa len jedinečný identifikátor relácie, ktorý nám umožňuje opätovne načítať profil a predvoľby užívateľa pri vašej ďalšej návšteve webovej stránky. Typy súborov cookies sú: (a) súbory cookie relácie, ktoré sú dočasne uložené v počítači alebo zariadení počas relácie prehľadávania a po jej ukončení sa odstráni a (b) trvalé súbory cookie, ktoré sa uchovávajú v počítači dlhší čas. Tieto trvalé súbory cookie môže užívateľ vymazať. Ponuka prevažnej časti prehľadávačov obsahuje možnosti konfigurácie nastavení t.j. prehľadávač zvyčajne obsahuje možnosti ako napr. povolenie súborov cookie, prezeranie súborov cookie, zakázanie všetkých alebo vybratých súborov cookie atď. Ďalšie informácie o správe súborov cookies môžete nájsť napríklad na stránkach Wikipédie.

Zavrieť