
Dnes Vám prinášame rozhovor s JUDr. Janou Brezovanovou, ktorá naše združenie podporuje od jeho počiatku. Pomáha nám nielen svojimi odbornými radami a textami, ale rozhodla sa nás podporiť aj finančne. Prečo je táto podpora pre ňu zmysluplná? Aké by chcela aby bolo postavenie alternatívnej a komplementárnej medicíny na Slovensku o niekoľko rokov?
Ako vnímate postavenie metód komplementárnej a alternatívnej medicíny na Slovensku v súčasnosti?
Povedala by som, že celkovo ako nejasné, trochu chaotické, zahalené rúškom tajomstva a obalené mnohými dezinformáciami. Každý si pod nimi predstavuje niečo iné a niečo iné aj očakáva. Legislatíva, ktorá by upravovala, čo je komplementárna a alternatívna medicína, kto a za akých podmienok ju môže vykonávať, neexistuje. Na druhej strane záujem obyvateľstva o liečbu rôznymi metódami komplementárnej a alternatívnej medicíny narastá. Záujemci o ňu to však nemajú ľahké zorientovať sa v ponuke rôznych metód a v osobách ich poskytovateľov.

Prečo ste sa rozhodli podporiť projekt pacientskej organizácie pre pacientov používajúcich alebo zaujímajúcich sa o alternatívnu a komplementárnu medicínu?
Práve pre to, čo som povedala vyššie. K metódam komplementárnej a alternatívnej medicíny patria mnohé úžasné, po stáročia užívané a spoľahlivo v praxi overené metódy ako sú čínska medicína, ajurvéda, homeopatia, fytoterapia a podobne. Sú to metódy, ktoré veľkému množstvu pacientov priniesli uzdravenie alebo aspoň úľavu.
V súčasnej dobe však po celom svete vidíme v určitých kruhoch tendenciu paušalizujúco spochybňovať účinnosť týchto metód a charakter ich poskytovateľov. Naopak Svetová zdravotnícka organizácia vyzýva skôr k začleneniu metód tradičnej a komplementárnej medicíny do zdravotných systémov krajín. Týmto smerom ide aj pacientská organizácia Priatelia komplementárnej a alternatívnej medicíny, ktorej cieľom je objektívne a vyvážene informovať o jednotlivých metódach KAM a ich terapeutoch, pomôcť pacientom rozlíšiť odborne a eticky vyspelého terapeuta od tzv. šarlatána, búrať múr a nevraživosť vzniknuté medzi biomedicínou a medicínou alternatívnou a nabádať ich k vzájomnému rešpektu a spolupráci pre blaho pacienta.

Aké sú Vaše skúsenosti s KAM terapiami?
Osobne mám najviac skúseností s homeopatiou. Už roky sa moja rodina a ja liečime prevažne homeopaticky. Obdiv k tejto metóde ma priviedol aj k jej štúdiu a tak som absolvovala homeopatickú akadémiu v Bratislave, aby som jej bližšie porozumela. Najprv ma samú trápilo, že sa zatiaľ nedarí vedecky dokázať mechanizmus jej účinku, ktorý som jasne pozorovala a zažívala, ale napokon som dospela k pochopeniu, že dôležitý je výsledok a reálny účinok, to jediné sa pacientovi skutočne ráta. Verím však, že aj k tomu raz príde, mnoho nových poznatkov v najmodernejšej vede tomu nasvedčuje.
Ako by ste si predstavovali postavenie KAM na Slovensku o 10 rokov?
Ideálne tak, že popri konvenčných lekároch biomedicíny by existovali a praktizovali samostatne vyškolení a organizovaní terapeuti komplementárnej a alternatívnej medicíny, ktorá by bola začlenená do zdravotného systému. Pravidlá a podmienky by boli legislatívne upravené a obidva smery, biomedicína aj medicína alternatívna, by sa navzájom rešpektovali a spolupracovali.
