
Nie boj, ale porozumenie a spolupráca pre dobro pacienta. To by mal byť hlavný motív a cieľ všetkých, ktorí poskytujú akúkoľvek zdravotnú starostlivosť z oblasti konvenčnej biomedicíny alebo uplatňujú niektorú z metód komplementárnej a alternatívnej medicíny. Komplementárna a alternatívna medicína a medicína konvenčná sa pri správnom prístupe nevylučujú jedna druhú, naopak, vhodne sa môžu dopĺňať a usilovať o spoločný cieľ, ktorým je blaho a zdravie pacientov.
V súčasnosti sme na poli medicíny svedkami viac menej neľútostného súťaženia, ktorý zo systémov liečenia je ten jediný pravý a správny, čia pravda sa dá a ako preukázať a čia zmiesť zo stola, a blaho pacienta sa v týchto rozoprách dostáva až na druhé miesto. Zaujímavý postreh k dôvodom tejto situácie uvádza Ivan Souček v knihe Komplementárna alternatívna medicína v teórii a praxi:
„Idea jedného, absolútne dobrého princípu, ktorý stojí v protiklade k silám zla, charakteristická pre monoteistické tradície, sformovala spôsob, akým sa „západná“ spoločnosť vyrovnáva s rozdielnymi medicínskymi praktikami pochádzajúcimi z iných regiónov a tradícií. V priemete do sociálnej organizácie spoločnosti sa myšlienka monoteizmu prejavila ako znížená miera tolerancie voči pluralitnému medicínskemu svetu. Dokazuje to aj presvedčenie majoritnej časti biomedicínskych odborníkov, že jediná a skutočne efektívna forma medicíny je práve racionálno-vedecká biomedicína.“
Obdobná netolerantnosť, avšak opačne, teda voči konvenčnej medicíne, sa dá občas vidieť aj u niektorých praktikov metód KAM.

Pre pacienta by bolo prínosné, keby si obidve strany uvedomili a navzájom akceptovali, že každá z nich má na základe rôznosti svojich prístupov svoju špecifickú úlohu a silu v procese liečenia. Napríklad biomedicína je len ťažko zastupiteľná na poli urgentnej medicíny a naopak metódy KAM si zasa často vedia lepšie poradiť s chronickými ochoreniami. Pripusťme aj vo sfére medicíny rozmanitosť a pluralizmus tak, ako sa to v súčasnosti deje v toľkých iných oblastiach nášho života. Pripusťme a podporme myšlienku integratívnej medicíny. Zabezpečme pacientovi možnosť slobodne si vybrať bez toho, aby sa musel obávať reakcie svojho okolia, akou medicínskou metódou sa chce liečiť. Toto právo a šanca na jeho uplatnenie by malo byť jedným zo základných práv v demokratickej spoločnosti.
Viacero modalít komplementárnej a alternatívnej medicíny je v súčasnosti predmetom vedeckého výskumu. Štúdie z tejto oblasti postupne prenikajú aj do mainstreamu a tie kvalitnejšie z nich budeme postupne prinášať na naše stránky.

Občianske združenie Priatelia komplementárnej a alternatívnej medicíny (Priatelia KAM) je tu pre každého, kto podporuje myšlienku hlbšej integrácie komplementárnej a alternatívnej medicíny do povedomia verejnosti a v konečnej fáze aj do zdravotného systému na Slovensku. Usilujeme o zvýšenie informovanosti o rôznych metódach KAM u laickej aj odbornej verejnosti. Takisto sa snažíme informovať svojich členov a širokú verejnosť o prijatých opatreniach, situácii a aktuálnych udalostiach týkajúcich sa KAM na národnej a medzinárodnej úrovni. Chceme podporovať používateľov a záujemcov pri hľadaní vhodných a zodpovedných terapeutov pre jednotlivé metódy KAM.
JUDr. Jana Brezovanová
Mgr. Dagmar Ferencziová
Mgr. Dagmar Ferencziová