
Históriou a súčasnosťou homeopatie sa vinie mýtus, ktorý jej liečebný účinok prisudzuje placebo efektu. Toto tvrdenie je časté najmä v kruhoch skeptikov. Zdôvodňujú ho tým, že pri mnohonásobnom riedení vstupných surovín pri výrobe homeopatík nezostávajú v ich finálnej podobe žiadne materiálne stopy po riedenej látke. Homeopati však nikdy netvrdili, že je to práve samotná materiálna podoba vstupnej látky (napr. rastlinného, živočíšneho alebo minerálneho pôvodu), ktorá pôsobí terapeuticky. Vďaka spomínanému riedeniu sa môžu v homeopatii úspešne používať aj látky, ktoré vo svojej neriedenej podobe pôsobia toxicky. A možno paradoxne, sú práve vyššie riedenia častokrát účinnejšie. Na vysvetlenie presného pôsobenia homeopatík, ktoré by bolo všeobecne akceptované, stále ešte čakáme. V súčasnosti však máme k dispozícii veľké množstvo štúdií, ktoré potvrdzujú ich účinnosť.
Vráťme sa však k samotnému placebo efektu. Zvyčajne sa tak označuje efekt, ktorý vzniká napríklad pri porovnávaní účinnosti liekov, keď sa jednej skupine pacientov podáva liek s účinnou látkou a druhej skupine „liek” bez obsahu účinnej látky, placebo. Pri spomínanej skúške sa zvyčajne prejaví istý terapeutický efekt aj pri placebe, hoci neobsahuje účinnú látku.
Placebo efekt
má krátkodobé trvanie, jeho účinok trvá najviac niekoľko týždňov.
prejavuje sa pri všetkých druhoch terapií, vrátane odborov školskej medicíny, napríklad aj chirurgie.
pôsobí na približne 35% populácie.
Homeopatiká
majú dlhodobý účinok. Vhodne zvolené homeopatikum, ktoré odborník odporučí podľa základného homeopatického princípu podobnosti, dokáže v prípade dlhodobých, chronických ťažkostí uzdraviť pacienta bez potreby opakovaného užívania homeopatík.
pomáhajú uzdravovať aj najmenšie deti, ktoré nemajú žiadne očakávania v súvislosti s homeopatiou. Malé deti užívajú homeopatiká často vo forme homeopatického roztoku, keď sa 1-2 maličké globulky homeopatika rozpustia v malom množstve vody.
sa úspešne používajú pri liečení zvierat, často celých stád, ktoré rovnako nemajú od homeopatie žiadne očakávania. Homeopatikum sa zvieratám zvyčajne rozpustí vo vode v napájadle.
sa mimoriadne dobre osvedčili pri veľkých epidémiách. Napríklad pri veľkej pandémii chrípky v roku 1918, keď úmrtnosť chorých, ktorí sa liečili homeopaticky bola len 1,05%, pokým úmrtnosť chorých, ktorí sa liečili metódami školskej medicíny bola v priemere 30%.
Veľmi dôležitým argumentom na podporu účinnosti homeopatík je aj fakt, že hoci prvá konzultácia s homeopatom je veľmi podrobná a pacient môže mať vďaka tomu vysoké očakávania od odporučeného homeopatika, môže mať toto len čiastočný alebo dokonca žiadny pozitívny efekt a na výber toho skutočne účinného homeopatika je potrebné dlhšie obdobie spolupráce homeopata a pacienta.
Z pohľadu homeopatie pôsobí úsmevne informácia, ktorá je v čase písania tohto článku zverejnená na stránke wikipédie o placebe, kde sa uvádza výsledok nemenovaného výskumu, ktorý preukázal vzťah medzi veľkosťou a farebnosťou lieku a jeho účinnosťou. Tipnete si?
Spomínaný výskum preukázal, že placebo efekt je výraznejší pri väčších a farebnejších liekoch. A, myslím, že väčšina ľudí vie, že homeopatiká sa zvyčajne vyrábajú ako malé, biele globulky.