
Medzi najčastejšie ženské problémy patria predmenštruačný syndróm, nepravidelné, alebo naopak, príliš silné menštruačné krvácanie, bolestivá menštruácia, či problémy v menopauze. Ktorými bylinkami si pri nich môžete pomôcť?
Alchemilka žltozelená (Alchemilla xantochlora, syn. A. vulgaris)
Vňať alchemilky je azda najznámejšou ženskou bylinkou. V angličtine jej ľudový názov znie lady´s mantle, čo sa doslovne prekladá ako ženský plášť. Je charakteristická veľkými laločnatými listami, ktoré skutočne pripomínajú sukničku či plášť. Odporúča sa pri poruchách menštruačného cyklu, najmä nepravidelnej a bolestivej menštruácii, ale býva aj súčasťou zmesí používaných pri problémoch v menopauze, či nadmernom menštruačnom krvácaní.
Jej hlavnými obsahovými látkami sú flavonoidy a triesloviny. Práve vďaka nim je spektrum jej účinku omnoho širšie – pomáha aj pri problémoch s trávením, hnačke, kŕčoch, zápaloch ústnej dutiny a hrdla a zvonku podporuje hojenie rán a zastavuje krvácanie.
Z alchemilky sa najčastejšie pripravuje čaj, kedy sa odporúča 1,5 g vňate 10-15 minút lúhovať v 200 ml vody 3 – 5x denne. Na trhu sú ale dostupné aj rôzne tinktúry, kde už dávkovanie závisí od konkrétneho produktu – najčastejšie je to 10 – 15 kvapiek 3x denne. Možno ju užívať proti bolesti či na zmiernenie krvácania iba počas menštruácie, pri nepravidelnej menštruácii sa ale odporúča počas celého menštruačného cyklu alebo aspoň 10 – 15 dní pred očakávaným začiatkom menštruácie.
Jej užívanie v tehotenstve sa vo všeobecnosti neodporúča, pretože môže stimulovať sťahy maternice. V malých množstvách ju však možno užívať spolu s ostružinou malinovou tesne pred pôrodom (od 34. – 36. týždňa), ako súčasť prípravy maternice na pôrod.
Triesloviny v alchemilke môžu znížiť vstrebávanie súčasne užívaných liečiv, preto sa odporúča dodržať odstup aspoň 2 hodín medzi prípravkami z alchemilky a akýmikoľvek liekmi, či výživovými doplnkami.

Fenikel obyčajný (Foeniculum vulgare)
Plody fenikla sú všeobecne známe svojou vlastnosťou uľavovať od kŕčov. Túto ich vlastnosť možno využiť nielen pri nadúvaní a problémoch s trávením, ale aj počas menštruačných kŕčov. Okrem toho fenikel uľahčuje aj vykašliavanie hlienov pri rôznych respiračných ochoreniach.
Zodpovednou za účinky plodov fenikla je silica, ktorá obsahuje zmes viacerých účinných látok – najmä anetol, estragol a fenchón. Tieto látky môžu v ľudskom tele pôsobiť podobne ako ženský hormón estrogén, preto sa plody fenikla v ľudovom liečiteľstve používajú aj pri nepravidelnej menštruácii na harmonizáciu menštruačného cyklu, ako aj pri problémoch v menopauze.
Z plodov sa najčastejšie pripravuje čaj v dávke 1,5 – 2,5 g na 250 ml vody, ktorý sa pije 2 – 3x denne. Nemal by sa však bez prestávky užívať dlhšie ako 2 týždne.
Neodporúča sa ani v tehotenstve – jeho pravidelné užívanie v tomto období môže vyvolať predčasný pôrod a deti matiek, ktoré užívali fenikel počas tehotenstva sa rodia menšie, ako by na svoj vek mali byť. Anetol a estragol môžu byť toxické pre vyvíjajúci sa plod.
Fenikel tiež nie je vhodný v prípade, že trpíte alergiou na niektorú z rastlín čeľade mrkvovitých (Apiaceae) ako napr. rasca, kôpor, aníz či koriander, alebo v prípade, že užívate lieky s obsahom ženských hormónov (napr. hormonálnu antikoncepciu). Ak trpíte rakovinou prsníka, krčka maternice, maternice či vaječníkov, je potrebné sa o užívaní feniklu poradiť s lekárom, pretože niektoré druhy rakoviny môžu estrogénne pôsobiace látky zhoršiť.

Ostružina malinová (Rubus idaeus)
Malinové listy sa používajú na zmierňovanie menštruačných kŕčov a ku koncu tehotenstva počas prípravy maternice na pôrod. Podľa ľudového liečiteľstva zlepšujú kontrakcie maternice, predchádzajú prenášaniu plodu, znižujú bolestivosť kontrakcií a môžu skrátiť dĺžku pôrodu, čo bolo čiastočne už potvrdené nielen skúsenosťami žien, ale aj vedeckými štúdiami.
Listy maliny obsahujú najmä fenolové kyseliny, flavonoidy a triesloviny, vďaka ktorým je možné ju použiť aj pri hnačke a zápaloch ústnej dutiny a hrdla.
Používajú sa väčšinou vo forme čaju v dávke 1 – 1,5 g sušených listov na 250 ml vody počas menštruácie, alebo od 34. týždňa tehotenstva. Niektoré zdroje odporúčajú začať s nižšími dávkami a postupne ich zvyšovať až na maximálnu dávku 5 g denne.
Neodporúčajú sa pred 3. trimestrom tehotenstva, tiež ženám, u ktorých sa v minulosti vyskytol predčasný pôrod alebo zostali jazvy na maternici po chirurgickom zákroku, alebo ženám, ktoré niekedy potratili alebo im hrozí predčasný pôrod. Kvôli obsahu trieslovín hrozí podobne ako pri alchemilke zníženie vstrebávania súčasne užívaných liekov alebo výživových doplnkov, preto sa medzi nimi a malinovými listami odporúča dodržať časový odstup aspoň 2 hodín.

Rebríček obyčajný (Achillea millefolium)
Vňať a kvety rebríčka obyčajného sa tradične používajú pri zmierňovaní menštruačných kŕčov, ako aj pri nepravidelnej menštruácii a príliš silnom menštruačnom krvácaní.
Zodpovedné za tieto účinky sú obsahové látky zo skupiny flavonoidov a silica. Okrem ženských problémov sa rebríček používa aj zvonka na ošetrovanie rán (zastavuje krvácanie a pôsobí antimikrobiálne), pri strate chuti do jedla či pri problémoch s trávením.
Rebríček je dostupný vo viacerých formách – ako sušená bylinka, čerstvá šťava, tinktúra, tekutý či suchý extrakt. Dávkovanie závisí od konkrétneho produktu a zdravotného problému. Pri menštruačných ťažkostiach sa najčastejšie používa čaj alebo suchý extrakt. Na prípravu čaju sa odporúča 1 – 2 g sušenej vňate alebo kvetov na 250 ml vody 2 – 3x denne, pri suchom extrakte je to 250 mg 2 – 3x denne.
Neodporúča sa ľuďom, ktorí sú alergickí na niektorú rastlinu čeľade astrovitých (Asteraceae), ako napr. echinacea, nechtík, či arnika. Neodporúča sa ani počas tehotenstva, pretože chýbajú údaje o jeho bezpečnosti v tomto období.
O ďalších bylinkách (vitex jahňací, ploštičník strapcovitý, kapsička pastierska), ktorými si môžete pomôcť pri ženských problémoch sa dočítate v druhej časti tohto článku.
Zdroje
https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-community-herbal-monograph-foeniculum-vulgare-miller-subsp-vulgare-var-vulgare-fructus_en.pdf
https://reader.elsevier.com/reader/sd/pii/S0378874115301136?token=43C424D76955199AE2CBE7CA8E8AE335EFE382FA00F78F7FD3E4E8493FD79D5DDCA2C3CC84745FBB338B534203CC9F1A
Košťálová D., Fialová S., Račková L.: Fytoterapia v súčasnej medicíne. 2012. ISBN 978-80-8063-384-4.
https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-community-herbal-monograph-rubus-idaeus-l-folium_en.pdf
https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-community-herbal-monograph-achillea-millefolium-l-flos_en.pdf
https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-opinion/final-european-union-herbal-monograph-achillea-millefolium-l-herba-revision-1_en.pdf
AUTORKA: Mgr. Michaela Barkociová, SAKHom
Vyštudovala som farmáciu na FaFUK v Bratislave a paralelne aj Slovenskú akadémiu klasickej homeopatie. Mojou vášňou je holistický pohľad na liečenie rôznych ochorení. Myslím si, že pre úspešné liečenie je potrebné ísť po príčine choroby a pozerať sa na organizmus ako na celok. Preto rada skúmam nielen to, čo ponúka konvenčná medicína, ale aj alternatívne a komplementárne metódy liečby. Venujem sa najmä homeopatii a fytoterapii (bylinkám) a pracujem na doktoráte (PhD) z oblasti výskumu liečivých rastlín. Bavia ma najmä špecifiká farmakoterapie, fytoterapie a homeopatie v období tehotenstva, pôrodu a dojčenia a momentálne som aj účastníčkou kurzu pre duly.
Spätné upozornenie:Bylinky pre ženy II. » Priatelia komplementárnej a alternatívnej medicíny