
V prvej časti tohto článku sme sa venovali bylinkám, ktoré pomáhajú zmierňovať menštruačné bolesti (alchemilka, fenikel, malina, rebríček) a na ženské telo priaznivo vplývajú aj pri problémoch s nepravidelnou menštruáciou. Aké možnosti nám príroda ponúka pri silnom menštruačnom krvácaní, predmenštruačnom syndróme, či pri problémoch v menopauze?
Kapsička pastierska (Capsella bursa-pastoris)
Vňať kapsičky pastierskej je tradičným rastlinným liekom používaným na zmiernenie silného menštruačného krvácania. Jej schopnosť zastavovať krvácanie sa v ľudovom liečiteľstve využíva aj pri ošetrovaní povrchových rán, či krvácaní z nosa.
Za jej účinky sú zodpovedné najmä látky zo skupiny flavonoidov a silica.
Používa sa vo forme čaju alebo tekutého extraktu, pričom s jej užívaním sa odporúča začať 3 – 5 dní pred očakávaným príchodom menštruácie a pokračovať až do konca menštruačného krvácania. Pri príprave čaju je jednotlivá dávka 1 – 5 g 2 – 4x denne, pri tekutom extrakte je to 1 – 4 ml 3x denne.

Ploštičník strapcovitý (Cimicifuga racemosa, syn. Actaea racemosa)
Podzemok ploštičníka je vhodným rastlinným liekom na zmiernenie problémov, ktoré sprevádzajú obdobie menopauzy ako napr. návaly tepla, či nadmerné potenie. Jeho účinky boli potvrdené aj rozsiahlym vedeckým výskumom, ktorý dokázal, že ploštičník ovplyvňuje hormonálnu reguláciu a prispieva k vytvoreniu hormonálnej rovnováhy v organizme. Pozitívne pôsobí aj na reguláciu menštruačného cyklu, pri predmenštruačnom syndróme a pri bolestivej menštruácii a popísané boli aj jeho antidepresívne účinky.
Účinnými látkami ploštičníka sú najmä triterpénové saponíny a deriváty kyseliny škoricovej.
Ploštičník sa používa výhradne vo forme suchých extraktov, z ktorých sa pripravujú tablety. Dávkovanie závisí od konkrétneho produktu, u nás je na trhu prípravok, kde sa odporúča 2,8 mg (1 tableta) suchého extraktu 2x denne (ráno a večer). Nástup účinku trvá približne 2 – 4 týždne, pričom maximálny efekt sa dosahuje približne po 3 mesiacoch užívania. Užívanie by bez konzultácie s lekárom nemalo presiahnuť dĺžku 6 mesiacov.
Pri užívaní ploštičníka bolo zaznamenané poškodenie pečene, preto sa neodporúča pri ochoreniach pečene a v prípade zdokumentovaných ťažkostí s pečeňou v minulosti je vhodné sa o jeho užívaní poradiť s lekárom. Ak sa objavia príznaky poškodenia pečene (únava, strata chuti do jedla, zažltnutie kože a očí, tmavý moč alebo silná bolesť brucha sprevádzaná nevoľnosťou a zvracaním) je nutné užívanie okamžite prerušiť a vyhľadať lekársku pomoc.
Konzultácia s lekárom sa odporúča aj v prípade, že sa počas užívania ploštičníka vyskytne vaginálne krvácanie.
Keďže látky obsiahnuté v ploštičníku fungujú podobne ako ženský hormón estrogén, nie je vhodné jeho užívanie kombinovať s prípravkami, ktoré obsahujú estrogén (napr. hormonálna antikoncepcia) a neodporúča sa ani v prípade rakoviny prsníka, krčka maternice, maternice či vaječníkov, pretože estrogénne pôsobiace látky môžu niektoré druhy rakovín zhoršiť.
Medzi ďalšie zdokumentované nežiaduce účinky ploštičníka patria alergické reakcie, poruchy trávenia a hnačka.

Vitex jahňací (Vitex agnus-castus)
Plody vitexu majú tiež za sebou rozsiahly vedecký výskum, ktorý potvrdil ich účinky v liečbe a zmiernení príznakov predmenštruačného syndrómu ako napr. napätie a bolesť v prsníkoch, kŕče v oblasti vaječníkov, nepravidelná menštruácia, nafúknuté brucho, úzkosť, depresia, či zmeny nálad. Ako doplnkovú liečbu je však možné ich užívať aj v menopauze, či pri poruchách maternice a vaječníkov a podľa prebiehajúcich vedeckých výskumov sa zdá, že by mohli pomáhať aj pri liečbe neplodnosti.
Podobne ako ploštičník, aj vitex obsahuje látky s estrogénnym účinkom – konkrétne flavonoidy, iridoidy, diterpény a kyselinu linolénovú, ktoré prospešne ovplyvňujú ženskú hormonálnu rovnováhu.
Vitex sa používa najčastejšie vo forme suchého extraktu, z ktorého sa pripravujú tablety, pričom jeho odporúčaná denná dávka je 3,2 – 4,8 mg raz denne. Na dosiahnutie optimálneho účinku sa odporúča užívať nepretržite aspoň 3 mesiace (aj počas menštruácie).
Kvôli estrogénnemu účinku sa vitex neodporúča pri nádorových ochoreniach, resp. sa odporúča poradiť sa najskôr s lekárom, keďže by mohol zhoršiť niektoré druhy rakoviny. Rovnaká stratégia platí v prípade súčasných alebo prekonaných ochorení hypofýzy, pretože môže ovplyvňovať jej činnosť. Nie je vhodné užívať ho počas dojčenia, pretože môže brzdiť tvorbu materského mlieka.
Medzi jeho najčastejšie nežiaduce účinky patria alergické reakcie, akné, bolesti hlavy a závrate, nevoľnosť a bolesti brucha.
Plody vitexu so sebou nesú aj riziko liekových interakcií – okrem kombinácie s estrogénmi môžu interagovať aj s niektorými antidepresívami alebo liečivami, ktoré sa používajú pri liečbe psychóz.

Zdroje
Košťálová D., Fialová S., Račková L.: Fytoterapia v súčasnej medicíne. 2012. ISBN 978-80-8063-384-4.
https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-european-union-herbal-monograph-cimicifuga-racemosa-l-nutt-rhizome-revision-1_en.pdf
https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-community-herbal-monograph-capsella-bursa-pastoris-l-medikus-herba-first-version_en.pdf
https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-european-union-herbal-monograph-vitex-agnus-castus-l-fructus-revision-1_en.pdf
https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/menofem-762426.html
https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/agnucaston-530377.html
AUTORKA: Mgr. Michaela Barkociová, SAKHom
Vyštudovala som farmáciu na FaFUK v Bratislave a paralelne aj Slovenskú akadémiu klasickej homeopatie. Mojou vášňou je holistický pohľad na liečenie rôznych ochorení. Myslím si, že pre úspešné liečenie je potrebné ísť po príčine choroby a pozerať sa na organizmus ako na celok. Preto rada skúmam nielen to, čo ponúka konvenčná medicína, ale aj alternatívne a komplementárne metódy liečby. Venujem sa najmä homeopatii a fytoterapii (bylinkám) a pracujem na doktoráte (PhD) z oblasti výskumu liečivých rastlín. Bavia ma najmä špecifiká farmakoterapie, fytoterapie a homeopatie v období tehotenstva, pôrodu a dojčenia a momentálne som aj účastníčkou kurzu pre duly.