
Čo je ajurvéda
Ajurvéda patrí medzi najstaršie liečebné systémy na svete. Vznikla v Indii, kde sa praktizuje už po tisícročia. Termín ajurvéda doslovne znamená náuka (sanskrtsky véda) o dlhovekosti (sanskrtsky ájus) resp. o živote (sanskrtsky ájušja). Jej teoretický základ tvoria v sanskrte písané staré texty postupne rozvíjané temer po dve tisícročia. K najstarším a najdôležitejším patria medicínske spisy Suštrutansanhitá, Čarakasanhitá a Aštángahrdajasanhitá, označované spolu aj ako veľká trojka. V sanskrte znamená slovo sanhitá súhrn alebo prehľad.
Ajurvéda je holistickou metódou zaoberajúcou sa človekom ako celkom. Najdôležitejšie pre udržanie si zdravia resp. pre znovunadobudnutie zdravia je podľa ajurvédy, aby človek žil v súlade so svojou konštitúciou a so zákonmi prírody.
Podľa ajurvédy každú ľudskú bytosť tvorí niekoľko substancií – krv, mlieko, semeno, dych (prána), šťava zo stráveného jedla a tri humorálne zložky, ktoré sa v sanskrte nazývajú váta, pitta, kapha. Všetky tieto substancie po tele transportujú tri druhy kanálov nazývané sirá, dhamaní a srotas.
Ajurvéda je individuálna liečba zameraná na konkrétneho človeka. Podľa nej každý jedinec disponuje pre neho charakteristickou kombináciou určitých telesných nerovnováh, v sanskrte nazývaných dóša. Váta, pitta a kapha predstavujú tri existujúce druhy tejto nerovnováhy dóša.
Váta vyjadruje energiu pohybu, pitta metabolizmus a kapha zodpovedá princípu hmoty a štruktúry. Tieto energie sa v každom jednotlivcovi nachádzajú v inom množstve a v inom pomere k sebe navzájom. Nimi je definovaná jedinečná individuálna konštitúcia každého človeka. Konkrétne vrodené kombinácie nerovnováh dóša predstavujú telesný typ človeka a teda jeho základnú homeostázu, t. j. rovnováhu organizmu, ktorá sa v sanskrte nazýva prakriti.
Podľa ajurvédy je dôvodom vzniku choroby nerovnováha, teda prebytok alebo nedostatok jednej alebo niekoľkých nerovnováh dóša, a to vzhľadom k hodnote ich základnej úrovne prakriti. Ajurvéda lieči práve túto odchýlku nerovnováh dóša od prakriti. K odchýlkam od vrodenej prakrity, a teda ku chorobe, prichádza v dôsledku nevhodného životného štýlu človeka, vplyvom vonkajšieho prostredia, ako aj problémov a náhod, ktoré ho počas života stretajú.
Diagnostika v ajurvéde
Na diagnózu v ajurvéde slúžia dotyk, pohľad a rozhovor.
Špecialista na ajurvédu sa zaujíma o pacienta komplexne, všíma si jeho postavu, tvár, oči, jazyk, vlasy, kožu, nechty, hlas, moč, stolicu, spánok, pamäť, chute, temperament.
Jednou z dôležitých ajurvédskych diagnostických techník je technika, pri ktorej sa z pulzu pacienta zisťuje kvalita jeho zdravotného stavu. Pulzová diagnostika odhalí aj emocionálny stav pacienta. Je to diagnostický nástroj, ktorý umožní skúsenému terapeutovi zistiť nerovnováhu v organizme, teda príčinu poruchy, alebo možné ochorenie ešte skôr, než sa viditeľne prejavia jeho príznaky.
Ďalším dôležitým diagnostickým nástrojom je anamnéza, rozhovor s pacientom, pri ktorom pacient popíše svoje zdravotné problémy.
Na základe diagnózy špecialista na ajurvédu zhrnie zdravotný stav pacienta, určí jeho konštitučný typ a odporučí vhodnú individuálnu terapiu.

Terapie v ajurvéde
V súčasnosti sú hlavnými terapeutickými metódami v ajurvéde, ktoré sa predpisujú individuálne podľa potrieb konkrétneho pacienta na základe zistenej diagnózy, zmena stravy, životosprávy, detoxikácia, aplikácia bylín, cvičenie, jóga, relaxácia, meditácia a masáže. Veľký dôraz sa kladie na pravidelné čistenie telesných systémov.
Použitie, nežiaduce účinky a kontraindikácie
Ajurvédu možno použiť na liečenie alebo podporu liečenia širokého spektra zdravotných problémov. Ajurvédu možno považovať aj za životný štýl a vhodnú prevenciu chorôb.
Pri dodržiavaní odporúčaní špecialistu na ajurvédu sa nežiaduce účinky nevyskytujú.
Závažnejšie kontraindikácie môžu vzniknúť pri metóde hĺbkového čistenia kanálov zvanej paňčakarma, ktorá pozostáva z piatich čistiacich procedúr: terapeutické potenie, čistenie nosa, očista žalúdka a čriev, olejové masáže a púšťanie žilou. Táto metóda môže byť praktizovaná len pod dohľadom skúseného terapeuta v špecializovaných centrách.
Postavenie ajurvédy na Slovensku
Na Slovensku nie je vykonávanie ajurvédy regulované a nevieme ani o existencii profesijnej organizácie, ktorá by zabezpečovala jej samoreguláciu.
Vzdelávanie v ajurvéde
Medzinárodné štandardy na vzdelanie terapeuta ajurvédy od Svetovej zdravotníckej organizácie možno nájsť na tomto linku:
https://www.who.int/medicines/areas/traditional/BenchmarksforTraininginAyurveda.pdf?ua=1
Škola, ktorá poskytuje dvojročné vzdelávanie na Slovensku sídli v Liptovskom Hrádku: https://www.skolaajurvedy.sk.
V Čechách obsažnejšie vzdelanie zabezpečujú:
- Ajurvédská univerzita Praha – 4-ročné štúdium. Je to škola, ktorá spolupracuje s Českou asociáciou ajurvédy.
- Jihočeská škola ajurvédy – 4-ročné štúdium
- Škola ajurvédské medicíny – 3-ročne štúdium
- Yoga Surya International -3-ročne štúdium
Profesijné a pacientské organizácie
European Ayurveda Association – EUAA je európskou federáciou ajurvédskych organizácií, nemocníc, vzdelávacích inštitúcií, terapeutov, výrobcov a, dodávateľov a distribútorov ajurvédskych liečiv. Združuje subjekty zo 16 európskych krajín (zo Slovenska nie je zástupca, z Čiech združenie Sanator) .
Občianske združenie Priatelia KAM je pacientskou organizáciou, ktorá združuje aj pacientov podporujúcich ajurvédu.